Zgraf 13: Prijavite svoje radove do 3. travnja

Zgraf, međunarodna izložba grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija, održat će se od 10. do 24. lipnja
Međunarodna izložba Zgraf u organizaciji ULUPUH-a održat će se od 10. do 24. lipnja u Francuskom paviljonu, novootvorenom Srpskom kulturnom centru u Preradovićevoj ulici i Galeriji AMZ. Također, niz edukativnih programa održat će se na Sveučilištu Algebra Bernays i drugim lokacijama u Zagrebu.
Zgraf je zamišljen kao trijenalna manifestacija grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija, a u pedeset je godina postojanja ostvario trinaest izdanja uz povremene pauze, uzrokovane političkim previranjima, pandemijom i potresom.
Radovi se mogu prijaviti do 3. travnja, a važno je da su nastali u razdoblju od 2017. godine do zatvaranja natječaja.
Za izlaganje na Glavnoj izložbi radovi se prijavljuju u dvije kategorije – za reviju i temu. Eelektronička prijavnice dostupne na internetskoj stranici Zgrafa. Radove prijavljuje isključivo autor ili skupina autora, a svaki autor ili skupina autora ima pravo prijaviti najviše pet radova.
Revija i tema
Revija je međunarodna selektirana izložba realiziranih radova iz područja grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija, a Tema je međunarodna selektirana problemska izložba na temu “Zadovoljstvo svima” i obuhvaća radove koji mogu biti realizirani, koncipirani kao idejna rješenja ili nastali posebno za ovu priliku.
Naime, krovna tema Zgraf-a 13 je “Zadovoljstvo svima” i raspravlja o dimenzijama ili pak preduvjetima ideje zadovoljstva i užitka.
I ove godine će se, među brojnim pozvanim autorima, naći neka od najvećih imena svjetske dizajnerske scene. Među njima je Jessica Walsh, američka dizajnerica i vlasnica kreativne agencije &Walsh, Neville Brody, poznat po svojim tipografskim eksperimentima i inovacijama, te svima dobro poznati Mirko Ilić.
Zgraf kao svjedok vremena
Inicijatori pokretanja Zgrafa 1975. godine bili su tadašnji članovi ULUPUH-a: Ivan Picelj, Alfred Pal, Bernardo Bernardi, Nenad Pepeonik, Vladimir Straža, Fedor Kritovac, Mitja Koman, Vahid Hodžić i brojni tada mladi članovi.
Od 1975. pa do danas, svijet je u mnogočemu postao drugačije mjesto, a kao događaj koji je uspio zadržati kontinuitet, Zgraf ostaje referentna točka i svjedok vremena, kako u dizajnu, tako i u kulturi svakodnevnog života.
Mnogi istaknuti hrvatski i međunarodni dizajneri prezentirali su svoj rad na Zgrafovim izložbama. Među njima su Alan Fletcher, osnivač Pentagrama, najveće svjetske dizajnerske tvrtke, Shigeo Fukuda, poznat po grafičkim iluzijama u svojim posterima, Stefan Sagmaister, čuven po provokativnim dizajnerskim projektima, ali i suradnji s ikonama pop kulture. Tu su i Boris Bučan, Mihajlo Arsovski, Studio Imitacija života i brojni drugi domaći autori koji su u velikoj mjeri oblikovali hrvatsku kulturu tijekom proteklih desetljeća.