Zdrava zamjena za bijeli šećer – eritrit

Ako želite smršavjeti, a ne možete se odreći slatkog ovo je idealna zamjena
Kad sam prije dvije godine morala smanjiti svoju težinu najteže mi se bilo odreći slatkiša i šećera. Kako svakodnevno pijem i kavu, bilo koji umjetni zaslađivač koji sam probala nije bio dostojna zamjena za šećer jer mi nije odgovarao okusom.
I onda sam otkrila eritrit (negdje ga zovu i eritrol). Vjerojatno mi ga je netko spomenuo i ranije, ali kako mi tada nije bio u fokusu, ovaj prirodni alkoholni šećer tek sam tad percipirala. Eritrit se dobiva fermentacijom šećera iz kukuruza. Izgledom sliči bijelom šećeru, ali ima oko 70 do 80 posto njegove slatkoće (ako uspoređujete istu količinu). Znači, radite li kolače morate ga dodati malo više nego što piše u receptu.
Eritrit ima nula kalorija i ne povećava razinu šećera u krvi. Zbog toga je pogodan i za dijabetičare. Naravno ne biste smjeli pretjerati s količinom. Čovjek nema enzim koji je potreban da se eritrit razgradi pa on samo “prođe” kroz tijelo.
Najpovoljniji eritrit možete, prema mojim saznanjima trenutačno kupiti u Sparu. Tamo je cijena za kilogram 41,59 kuna.
U Tvornici zdrave hrane Eritrit Nutrigold stoji 69,00 kuna za 1 kg.
U DM-u se prodaje GreenLab pakiranje Eritrita od 350 g za 39,90 kn. Uspoređujete li istu količinu platili biste 114,00 kuna za 1 kg.
Eritrit je 1848. godine otkrio škotski kemičar John Stenhouse (1809−1880). Zaslužan je za nekoliko izuma u proizvodnji šećera, bojanju, impregnaciji i štavljenju. Ipak, najpoznatiji je po svojim filterima za zrak i maskama za disanje od ugljena, koje čiste zrak i uklanjaju neugodne mirise. Sredinom 19. stoljeća Stenhouse je eksperimentirao s lišajem Roccella Montagnei iz južne Afrike. Različitim kemijskim procesima uspio je dobiti prozirnu kristalnu tvar, koja je na kraju nazvana eritrit. Stenhouse je opisao da je pseudoorcin, kako je on prvobitno nazvao eritrit, vrlo slatkog okusa.