Prestanite pušiti i iskoristite tri tjedna bolovanja
Osim što ćete učiniti najbolju stvar za vaše zdravlje, značajno ćete poboljšati i kućni budžet
Prvim danom 2023. godine Hrvatska je ušla u eurozonu. Loša posljedica je da su cijene pojedinih proizvoda poskupjele, a na tom popisu se nalaze i neke vrste cigareta.
Pušenje je loša navika i nažalost nije ju tako lako ostaviti iza sebe. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije pušenje (ili duhanska epidemija) je jedna od najvećih prijetnji javnom zdravstvu jer ubija više od 8 milijuna ljudi godišnje, uključujući oko 1,2 milijuna smrtnih slučajeva zbog izloženosti pasivnom pušenju. Svi oblici duhana su štetni i ne postoji sigurna razina izloženosti duhanu.
No, postoji besplatan način kako se (barem pokušati) odreći te navike i za to vrijeme biti na bolovanju! Osim što ćete učiniti najbolju stvar za vaše zdravlje, značajno ćete poboljšati i kućni budžet. Ili ćete taj novac iskoristiti za nešto što ste si oduvijek željeli priuštiti.
U Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan na zagrebačkom Jankomiru od 2018. godine postoji program za ovisnosti o pušenju. Program traje tri tjedna i provodi se kroz terapije, lijekove i edukaciju. Liječenje je besplatno i možete pristupiti grupi na liječničku uputnicu. Za ta tri tjedna imate pravo na bolovanja na trošak HZZO-a.
Prvi korak je da se javite svojem obiteljskom liječniku koji vam treba izdati uputnicu za liječenje. Bit će vam potrebne tri uputnice: za prvi pregled, za dnevnu bolnicu te za nastavak liječenja. S prvom uputnicom trebate se javiti na tzv. indikacijski razgovor, a to možete putem centralnog naručivanja, telefonom, e-mailom ili osobnim dolaskom.
Kad se u dogovorenom terminu pojavite na razgovoru tada ćete dogovoriti liječenje i dobiti sve potrebne informacije. Nakon toga se uključujete u program dnevne bolnice i to je početak terapije. Dnevna bolnica znači da ne trebate ostati u bolnici preko noći već svaki dan dolazite u Jankomir i pohađate terapiju.
Neke od aktivnosti programa su psihoedukacija (predavanja, radionice, vježbe), grupe podrške sa starijim apstinentima, individualni razgovori s terapeutom, učenje tehnika relaksacije, socioterapijske aktivnosti (izleti, sportske aktivnosti, kreativne radionice, filmovi), farmakoterapijska podrška…
Naravno, hoće li terapija biti uspješna ovisi o svakoj osobi, njezinih odluci i motivaciji.