Neki radiokirurški zahvati u Radiochirurgiji Zagreb dostupni preko uputnice HZZO-a
Radiochirurgia Zagreb postala je referentni centar Siemens Healthineersa za primjenu umjetne inteligencije u planiranju radioterapije i radiokirurgije
Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb postala je AI Rad Companion – Siemens Healthineers referentni centar za primjenu umjetne inteligencije u planiranju radioterapije i radiokirurgije, istaknuto je u ponedjeljak na konferenciji za novinare u Svetoj Nedelji.
Radiochirurgia Zagreb je međunarodno certificirani centar za izvođenje radiokirurških zahvata. Iako se bolnica nalazi u prostoru nekadašnjeg shopping centra Hoto Villa, šetajući njezinim hodnicima imate osjećaj da ste miljama udaljeni od hrvatskog zdravstva.
Bolnica postoji sedam godina, a više od pet godina u liječenju koriste umjetnu inteligenciju (engleski artificial intelligence – AI). Ravnatelj Radiochirurgije Dragan Schwarz je napomenuo kako su u tom razdoblju obavili više od 10.000 zahvata.
Schwarz je predstavio dva nova Siemensova aparata: fuzijski ultra HD MR uređaj snage 3 Tesla – Magnetom Vida i ultra HD PET CT uređaj Biograph Vision 600. Spojem njihovih snimaka dobiva se uvid u stanje organizma i pojedinih organa.
“Softver pomoću umjetne inteligencije pronalazi sumnjive lezije i točno ih lokalizira unutar organa. On mjeri veličinu i volumen te uspoređuje s ranije napravljenim snimkama dajući informaciju da li se prema određenim kriterijima radi o regresiji ili progresiji bolesti. Uz to, AI daje i puno dodatnih podataka o stanju organizma. Zahvaljujući njezinoj visokoj osjetljivosti značajno je smanjena mogućnost previda lezija ili promjena što nam daje dodatnu sigurnost. Nakon toga liječnici provjeravaju sve što umjetna inteligencija pokazuje i interpretiraju podatke“, konstatirao je Schwarz.
Inovacije u dijagnostici
Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, dijagnostičkim postupcima se može vidjeti metabolička aktivnost već u svega 3 milimetra velikim lezijama. Predstavljene dijagnostičke metode čine velik iskorak u hrvatskoj medicini. Naime, ta se tehnologija koristi u vodećim svjetskim medicinskim centrima, a Radiochirurgija ju u ovom dijelu Europe jedina koristi.
Hrvatski nacionalni program za rano otkrivanje raka pluća dodatno je učinio aktualnom potrebu precizne analize malih lezija. Ovim se dijagnostičkim postupcima metabolička aktivnost može vidjeti i na lezijama od svega 3 milimetra. To domaćim pacijentima donosi nove mogućnosti u borbi protiv raka. Naime, u Radiochirurgiju oni mogu doći i na uputnicu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Ipak, nije sve ružičasto.
“Nažalost, naša dijagnostika tj. radioterapijski zahvati nisu dostupni preko uputnice HZZO-a“, rekao je Schwarz prilikom obilaska bolnice. Pojasnio je kako ta usluga nikad nije ugovorena iako su je zatražili. “Hrvatskim pacijentima dostupan je određeni broj radiokirurških zahvata, a procedura je takva da HZZO odobri nbroj zahvata za jedno razdoblje, a kad se taj broj “potroši” onda se opet treba zatražiti nova kvota”, pojasnio je.
No, zanimljivo je da se u bolnici liječe pacijenti i iz susjedne Bosne i Hercegovine na trošak njihovog državnog zdravstvenog osiguranja. Schwarz je podsjetio i da od početka rada surađuju s bolnicom u Klaićevoj ulici te da djecu oboljelu od karcinoma liječe potpuno besplatno, na vlastiti trošak.
Članak u cjelosti pročitajte na portalu Točka na i…