Maja Pataky: Psihodrama kao put prema osobnoj transformaciji i pomoći drugima

Završena edukacija za psihodramsku psihoterapeutkinju inspirirala je Maju Pataky da pokrene vlastiti obrt
U vremenu u kojem je mentalno zdravlje postalo prioritet, psihoterapija se ističe kao alat za emocionalnu podršku i osobni razvoj. Među mnogim pristupima, psihodrama nudi jedinstvenu mogućnost istraživanja vlastitih osjećaja kroz simboličko izražavanje i igranje uloga.
Ovaj oblik grupne psihoterapije, koji je razvio Jakob Levy Moreno dvadesetih godina 20. stoljeća, omogućuje sudionicima da istraže korijene svojih problema i pronađu nove obrasce ponašanja.
Upravo je psihodrama bila ključna prekretnica u profesionalnom razvoju Maje Pataky, iskusne socijalne radnice i psihodramske psihoterapeutkinje. Nakon više od 15 godina iskustva u socijalnom radu, njezina želja za dodatnim alatima u radu s grupama dovela ju je do upisa edukacije u zagrebačkom Centru za psihodramu.
Profesionalni put i uloga psihodrame
Nakon što je više od pet godina radila u Centru za socijalni rad u zagrebačkoj Dubravi, Maja je od 2007. godine bila dio tima u Domu za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji “Duga – Zagreb”. To je ustanova socijalne skrbi pod ingerencijom Grada Zagreba, tzv. sigurna kuća.
Rad u “Dugi” nije se odnosio samo na pomoć žrtvama obiteljskog nasilja. Maja je s timom razvila i program tretmana za počinitelje nasilja, prepoznajući važnost rada na promjeni njihovog ponašanja kako bi se spriječilo ponavljanje nasilja. Kroz sudsku mjeru, počinitelji su upućivani na grupne i individualne terapije, što je omogućilo rad na uzrocima njihovog ponašanja.
Sve je to kod Maje potaknulo potrebu za dubljim pristupom u radu s grupama, što je rezultiralo odlukom da 2016. počne s edukacijom za psihodramsku psihoterapeutkinju.
Psihodrama, temeljena na načelu “kao da”, omogućuje klijentima da u sigurnom okruženju kroz simboličko igranje uloga istraže svoje emocije. Kroz simulaciju situacija i odnosa, sudionici mogu izraziti potisnute osjećaje i dobiti novu perspektivu. Maja ističe kako ova metoda pruža potrebnu distancu za suočavanje s traumama i problemima, čineći je izuzetno moćnim alatom u terapiji.
Izazovi edukacije i balansiranje obaveza
Edukacija za psihodramskog psihoterapeuta zahtijeva više od 2.000 školskih sati intenzivnog rada. Mora se proći gotovo 300 sati grupnog terapijskog rada, pa 40 sati individualne tj. osobne terapije, te 950 sati teorijske obuke. Također, 150 sati supervizije, 400 sati praktičnog rada s klijentima, te dodatnih 100 sati kroz druge psihoterapijske modalitete.
Maja je uspjela sve to uskladiti uz obiteljske obaveze i zahtjevan posao u “Dugi”.
Tijekom edukacije, zajedno s kolegicom pokrenula je terapijsku grupu “Lijepi krug”, koja i danas djeluje. Ova grupa postala je temelj za njezin obrt specijaliziran za savjetovanje i psihoterapiju, kojem je također dala ime “Lijepi krug”.
Ako tražite nekoga tko će vas voditi na putu razumijevanja sebe i svojih odnosa, svakako se javite Maji na majapatak@gmail.com. Terapija se održava uživo u ugodnom prostoru u centru Zagreba u Ulici Koste Vojnovića 23.
Odluka o promjeni i novi profesionalni smjer
Na otvaranje vlastitog obrta Maja se odlučila nakon završetka edukacije i niza osobnih izazova. Kroz preporuke klijenata i kolega terapeuta uspjela je izgraditi održivu praksu. Ističe kako samostalni rad omogućuje veću fleksibilnost i kvalitetniji odnos s klijentima, no također zahtijeva i puno prilagodbe.
Maja Pataky primjer je kako želja za profesionalnim razvojem i osobnom promjenom može voditi ka ispunjenijem i smislenijem životu. Njezin put od socijalnog rada do psihodramske terapije inspiracija je svima koji se žele odvažiti na promjene i istražiti nove mogućnosti, ne samo u karijeri nego i u osobnom razvoju.
Članak u cjelosti možete pročitati na portalu Točka na i