Kamo za vikend: Muzej bećarca u Pleternici

Muzej bećarca posvećen je očuvanju bećarca kao dijela nematerijalne kulturne baštine, a u njegovom se obilasku možete dobro zabaviti
Ako tražite ideju za destinaciju u kojoj ćete uživati i vi i vaša djece prijedlog je posjet Pleternici i Interpretacijskom centru Muzej bećarca.
Smješten je u samom srcu ovog slavonskog gradića, na jedinstvenom Trgu bećarca čije su plohe obojene različitim bojama kako bi i time imitirala slavonska polja.


Muzej je posvećen očuvanju i prezentaciji bećarca, jedinstvenog oblika narodnog pjesništva i glazbe koji je 2011. godine uvršten na popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva UNESCO-a.
Posveta bećarcu i kulturnoj baštini
Zgrada muzeja ima tisuću kvadratnih metara i jedna je od rijetkih u našoj zemlji koja je namjenski projektirana za tu svrhu, što se i vidi prilikom posjeta. Koncept muzeja osmislile su članice kustoskog kolektiva Muze.
Bećarac je duhovita vokalna i instrumentalna glazbena forma koja se izvodi u svatovima i veselim prigodama. Kroz njega su ljudi izražavali svoje misli koje u uobičajenom razgovoru nije bilo pristojno izgovoriti. Prenosio se s generacije na generaciju, a pun je narodnih mudrosti.
Deviza je svakoga bećara:
Svašta radi – al’ nikad ne kradi!
Muzej bećarca
Izvodi se kroz formu natpjevavanja i u njemu sudjeluju pjevači solisti, pjevačke skupina i tradicionalna glazbala. Prvi stih započne jedan pjevač kojem se pridružuju ostali, a drugi stih je duhoviti odgovor na prvi. Tipičan je za područje Slavonije, Baranje, Srijema i Bačke.


Muzej kroz izložbeni postav predstavlja i bećarac, ali i slavonsku tradiciju. Šetnjom kroz muzej obuhvaćeno je pet razdoblja: odrastanje, ljubavi, seksualnost, starost i razni običaji.
Interaktivni i multimedijalni sadržaji
Cijeli je postav interaktivan i duhovit, a u njegovom se obilasku možete toliko dobro zabaviti, da nećete ni primijetiti da ste već duže od sat vremena u muzeju.
Imate priliku vidjeti gomilu fotografija, tekstova, stihova, autentičnih predmeta, videomaterijala… Više od 40 multimedijalnih izložaka je interaktivno.
Možete snimiti svoj vlastiti bećarac u studiju, biti sudac u natpjevavanju ili poslušati borbu između bećara i repera Kandžije, provozati se “ringišpilom”, “transformirati” u bećarušu ili bećara. Tu je robot-bećaruša koji sadrži nekoliko tisuća bećaraca pa može svakom posjetitelju ispjevati bećarac.

Ideja za Muzej bećarca postojala je dugo, a ime je zaštićeno 2013. godine. Muzej je otvoren 2023. kroz projekt Svijet graševine. Osim muzeja u Pleternici taj projekt čine i Kuća graševine i Spahijski podrum u Pakracu koji su u procesu nastanka.
Sve je sufinancirano bespovratnim sredstvima Europske unije.
Moram priznati da mi je nakon ovog vikenda Muzej bećarca u Top 3 hrvatskih muzeja – uz Muzej Aposkiomena u Malom Lošinju i Muzej vučedolske kulture u Vukovaru. Naravno, zagrebački muzeji su posebna tema.