15 savjeta za uštedu prilikom kupovine
Iako odlazak u trgovinu predstavlja velik izazov postoje neki trikovi kako da računi ipak ostanu unutar budžeta
U zadnjih godinu dana cijene gotovo svih proizvoda značajno su porasle. Ako poput mene imate aplikacije u kojima se nalaze digitalni računi najbolje vam je da ne uspoređujete današnje račune s onima od prije par mjeseci.
No, iako odlazak u trgovinu predstavlja velik izazov postoje neki trikovi kako da računi ipak ostanu unutar predviđenog budžeta. To zahtjeva disciplinu, pripremu i planiranje, no kada vam to postane rutina više vam neće trebati puno vremena, a uštede mogu biti značajne.
Pritom imajte ne umu da uštedjeti novac ne znači uvijek kupovati najjeftiniji proizvod. Kvaliteta proizvoda koji kupujete jako je važna, a ponekad nešto što košta više – traje duže.
Ovo je 15 savjeta koji su meni korisni i možda neće svima odgovarati, ali dovoljno je i da vas barem inspiriraju.
1. Pripremite popis namirnica prije odlaska u trgovinu
Uvijek imam pripremljen komad papira na kojem upisujem namirnice koje treba kupiti ili su “pred kraj”. Možete raditi popis u bilješkama mobitela, no meni je nekako draže te stvari pisati na papir. Vidjela sam da netko ima popis pričvršćen magnetom na vrata frižidera, pa je i to dobra opcija (jer je frižider uvijek blizu). Naravno, nemojte zaboraviti ponijeti popis sa sobom kad idete u trgovinu. Pokušajte ga se držati jer ćete tako izbjeći impulzivnu kupnju, a i nećete zaboraviti kupiti potrebno.
2. Pokušajte planirati što ćete kuhati tijekom tjedna
Tako možete uz novac uštedjeti i vrijeme. Naravno i ovo je nešto što zahtjeva pripremu, ali vjerujem da svatko od vas ima neka svoja omiljena jela koja možete jesti gotovo svaki tjedan. Tu je važna i jednostavnost jer komplicirani recepti s puno sastojaka mogu brzo potrošiti cijeli budžet. Zato za početak odaberite nekoliko jednostavnih recepata koje volite i za koje je potrebno najviše pet, šest sastojaka. Dobra je stvar i izabrati recepte čiji se sastojci podudaraju.
3. Koristite kartice vjernosti i aplikacije za popuste
Sve više trgovina ima kartice vjernosti (loyalty card) kojima kupci mogu ostvariti popuste ili pogodnosti. Da ih ne nosite u novčaniku koristite aplikaciju Stocard koja čuva sve te kartice na jednom mjestu u vašem mobitelu.
Uz to, puno trgovina ima i vlastite aplikacije (Lidl, Konzum, Kaufland, DM…) kroz koje možete pratiti akcijske ponude i tako kombinirati proizvode kad radite popis.
Dodatno, a meni omiljeno, postoje aplikacije koja na jednom mjestu nude aktualne letke i kataloge iz svih trgovina. Tako možete najbrže i najlakše usporediti cijene u nekoliko trgovina. Ja koristim aplikaciju Promotheus.
4. Kupujte na akcijama
Savjetujem vam da kataloge trgovina provjeravate na tjednoj bazi i kupujete ono što je na akciji. Kada pratite cijene nekoliko mjeseci zaredom brzo ćete znati procijeniti kad se neki proizvod isplati kupiti. Pritom se pokušajte suzdržati od toga da kupujete nešto što inače ne koristite samo zato što je na akciji.
5. Koristite kupone trgovina
Neke trgovine poput Spara, Konzuma ili Lidla imaju kupone za svoje proizvode. Zašto i njih ne biste iskoristili? Neke trgovine povremeno imaju i akcije skupljanja naljepnica pa je i to dobra opcija. Naravno uvijek imajte na umu da to vrijedi samo za one stvari koje biste i inače kupili tj. koje ste stavili na vaš popis namirnica. Ako kupite nešto što inače ne koristite ne znači da ste uštedjeli.
6. Kupujte na veliko
Iako ćete kupnjom na veliko potrošiti više novca trebate gledati dugoročno jer velikim pakiranjima štedite novac. To vrijedi samo za hranu koja se ne kvari ili ima dug rok trajanja. Recimo ja volim kupiti velika pakiranja Vegete, kave, tjestenine, riže, raznih konzervi… Kupnja na veliko obično tako bude jeftinija, ali to je slučaj samo kada upotrijebite svu hranu koju ste kupili.
7. Provjerite kolika je cijena proizvoda po kilogramu ili litri
Često vidite da su neki proizvodi na akciji pa pomislite da je to dobra prilika, ali nije uvijek tako. Važno je provjeriti i usporediti koja je cijena tog proizvoda po kilogramu ili po litri , a ne po samom proizvodu. Jedino tako ćete biti sigurni da kupujete povoljnije.
8. Kupujte brendove trgovačkih marki
Ovi proizvodi obično su jeftiniji od poznatih marki, većina ih je iste kvalitete, a neki su i bolji. Naravno, potrebno je uložiti vrijeme u istraživanje koji vam proizvodi odgovaraju jer neki vam, bez obzira na cijenu, neće biti dobri. Svakako provjerite sastojke tih proizvoda.
Tijekom godina stekla sam svoje favorite koje obožavam i više mi ne pada na pamet plaćati duplo skuplje nešto što nije duplo bolje. A i veseli me što štedim novce.
9. Dobro proučite policu s proizvodima
Primijetila sam da se na policama u razini očiju najčešće nalaze najskuplji proizvodi. I zato provjerite i one police koje su iznad, a i ispod. Puno puta sam upravo u donjem redu polica našla odlične proizvode.
10. Obratite pozornost na namirnice koje kupujete po komadu
Ako je cijena nekog proizvoda po komadu (ovo se odnosi na dio s voćem i povrćem) isplati se kupiti što veći komad.
11. U kupovinu idite sami
Lakše je držati se popisa ako kupujete sami. Osim toga, teže je ostati usredotočen ako je uz vas netko tko želi neke druge stvari.
12. Ponesite torbe za kupovinu
Odlična je navika uvijek u ručnoj torbi (ili u automobilu) imati platnene vreće ili torbe za kupovinu. Osim što su praktične, tako štedite novac jer ne kupujete plastične vrećice, a činite dobru stvar za prirodu. U jednu platnenu torbu stane puno više stvari nego u plastičnu vrećicu, a lakše ju je nositi (posebno ako imate torbe koje se nose na ramenima). Dobra je stvar investirati i u torbu za kupovinu na kotačima, ako imate naviku u trgovinu ići pješice.
13. Nemojte u šoping ići gladni
U kupnju uvijek treba ići punog želuca. Tako nećete doći u iskušenje kupiti stvari koje se ne nalaze na popisu.
14. Nemojte kupovati stvari koje se nalaze u blizini blagajne
U blizini blagajne trgovci namjerno smještaju artikle koji vas izazivaju na kupovinu jer najčešće nisu skupi i zbog toga ih je nekako lakše ubaciti u košaricu. Pokušajte se prije te impulzivne radnje zapitati trebaju li vam zaista ti slatkiši ili novo pakiranje baterija? U mom slučaju problem su bili bomboni u simpatičnim kutijicama (pretpostavljam da je to neka posljedica odrastanja u socijalizmu) i dugo mi je trebalo da se odviknem od toga da u košaru ubacim sve što ima lijepu kutijicu.
15. Zapišite koliko ste novaca potrošili
Tako ćete vidjeti koliki iznos vašeg budžeta odlazi na hranu, a i lakše ćete pratiti što ste kupovali. I to je dobar način da odlučite što možda možete izbaciti s popisa.